برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی چگونه انجام می شود؟

راهنمای نوبت دهی تعویض پلاک

همواره مراکز تعویض پلاک یکی از شلوغ ترین و پر جمعیت ترین مراکز و مکان های موجود در تهران و ایران بوده و هست؛ اما امروزه با توجه به تغییر روش نوبت دهی از این ازدحام کاسته شده است و جمعیت کمتری باید در صف منتظر بمانند.

نوبت دهی تعویض پلاک چگونه است؟

در گذشته شما برای انجام کار های تعویض پلاک خودروی تان باید در صف نوبت دهی می ایستادید و منتظر می ماندید تا نوبت به شما برسد. در شهرهای بزرگ این زمان انتظار در این صف گاهی تا ساعت ها به طول می انجامید و موجب کلافگی مردم می شد.اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و ازدحام جمعیت زیاد در این مراکز، ستاد پلیس راهنمایی و رانندگی تصمیم گرفت تا نوبت دهی را به صورت اینترنتی انجام دهد و این کار را از ده شهر بزرگ ایران شروع کرد.

در نوبت دهی اینترنتی شما باید به سایت راهور مراجعه کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید تا امکان دریافت نوبت تعویض پلاک به شما داده شود؛ پس از انجام مراحل مشخص شده سایت راهور مشخص می کند که شما چه روزی و در چه ساعتی می توانید به مرکز تعویض پلاکی که مشخص شده مراجعه کنید.

مزایای نوبت دهی تعویض پلاک به صورت اینترنتی

اگرچه عده ای معتقدند که روش سابق بهتر از نوبت دهی اینترنتی است و ترجیح می دهند هر زمان که دوست داشته باشند به مرکز تعویض پلاک مراجعه نمایند اما اغلب افراد ترجیح می دهند که بدانند دقیقا چه زمانی باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و زمان آنها در صف نوبت دهی تعویض پلاک به هدر نرود.

با شیوع ویروس کرونا، حضور در مراکز پرجمعیت و شلوغ به شدت خطرناک شده و ریسک زیادی دارد. نوبت دهی اینترنتی باعث می شود تا از ازدحام جمعیت تا حد بسیار زیادی جلوگیری شود و کار های مربوط به دریافت نوبت نیز با سرعت بسیار سریع تری انجام بگیرد.

کارشناسی خودرو

نحوه گرفتن نوبت اینترنتی برای تعویض پلاک

در ادامه تمام مراحل گرفتن نوبت اینترنتی را به شما می گوییم؛ پس اگر قصد دارید به صورت اینترنتی نوبت بگیرید، این مراحل را به ترتیب انجام دهید.

 1. بعد از مراجعه به سایت راهور به سامانه نوبت دهی مراکز تعویض پلاک وارد می شوید؛ سپس صفحه ای رو به روی شما باز خواهد شد که در آن چهار کادر وجود دارد. در کادر یا همان بخش اول شما باید استان خود را وارد کنید، در بخش بعدی شهر خود را مشخص می کنید و سپس خدمتی را که قرار است دریافت کنید تعیین می کنید. در بخش آخر نیز نوع خودرو یا همان وسیله نقلیه خود را وارد می کنید و بر روی جستجو کلیک می کنید.
 2. در مرحله دوم سایت به شما آدرس و صفحه چند مرکز تعویض پلاک که نزدیک و در منطقه شما می باشند را نمایش می دهد؛ شما با کلیک بر روی آن مرکز تعویض پلاکی که قصد دارید نوبتش را دریافت کنید، می توانید وارد آن صفحه شوید و تمامی اطلاعات مربوط به مرکز برای شما نمایش داده خواهد شد.
 3. در مرحله سوم کمی پایین تر بیایید و نوع خدمتی که قرار است دریافت کنید را مشخص کنید.
 4. بعد از تعیین نوع خدمتی که می خواهید، کمی پایین تر بیایید؛ در آن جا تقویمی وجود دارد که شما می توانید فقط در روز هایی که با رنگ سبز مشخص شده است، نوبت خود را دریافت کنید. برای مثال تقویمی را مشاهده می کنید که روز های 9، 10، 11 و 12 آن با رنگ سبز مشخص شده است، شما باید بر روی یکی از این روز ها کلیک کنید تا نوبت شما در آن روز ثبت شود. شما به هیچ عنوان نمی توانید روز هایی که با رنگ سبز مشخص نشده اند را انتخاب کنید.
 5. در این مرحله بعد از انتخاب روزی که باید به مرکز تعویض پلاک بروید، کمی پایین تر بیایید؛ در آن جا چند ساعت می بینید که برخی از آن ها رنگ سبز دارند و جلوی برخی از آن ها علامت ممنوع گذاشته شده است. شما ساعت ها را بررسی کنید و هر کدام که برای شما راحت تر بود را انتخاب کنید. زمانی که ساعت را انتخاب کردید، نوبت شما در همان روز و ساعت مشخص شده توسط شما، رزرو شده است.
 6. زمانی که ساعت را مشخص کردید، صفحه ای مقابل شما قرار می گیرد؛ شما با استفاده از این صفحه باید وارد حساب کاربری خود شوید. اگر از قبل در سایت ثبت نام کرده باشید، با نام کاربری و رمز عبور خود می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید. اما اگر ثبت نام نکرده باشید، باید کار های مربوط به ثبت نام در سایت را انجام دهید.
 7. در این مرحله که آخرین مرحله می باشد، نوع خودروی خودتان را به همراه شماره پلاک آن، در قسمت مشخص شده وارد می کنید و بعد از زدن تیک پذیرفتن قوانین و شرایط مربوط به سایت، دکمه ثبت نوبت را بزنید تا تمام کار هایی که برای گرفتن نوبت برای تعویض پلاک انجام دادید ثبت شود.
 8. پیامکی به شماره موبایل شما که از قبل هنگام ثبت نام وارد کرده اید، ارسال می شود و مربوط به موفقیت شما در ثبت نوبت می باشد. حتما دقت داشته باشید که این پیامک را باید تا زمان مراجعه به مرکز تعویض پلاک نگهداری نمایید.

کارشناسی خودرو

چگونه در سایت ثبت نام کنیم؟

اگر ثبت نام نکرده اید، در سایت بر روی گزینه عضویت کلیک کنید. سپس صفحه ای جلوی شما به نمایش در خواهد آمد. شما می توانید به سرعت با وارد کردن اطلاعات خواسته شده، ثبت نام را انجام دهید.

زمانی که کار های مربوط به ثبت نام شما انجام شد، یک پیامک به شما ارسال می شود که مربوط به موفقیت شما برای ثبت نام خواهد بود.

نکات کلیدی برای دریافت نوبت تعویض پلاک

چند نکته را حتما برای دریافت نوبت در نظر داشته باشید و آن ها را رعایت کنید.

 1. حتما مطمئن شوید که مدارک شما برای دریافت نوبت کامل است و هیچ نقصی ندارد؛ حتی اگر یکی از مدارک مربوط به دریافت نوبت را نداشته باشید، نوبت دهی انجام نمی شود و شما باید تمامی مدارک خود را به صورت کامل داشته باشید و اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید.
 2. امروزه شما می توانید فقط یک نوبت را رزرو کنید؛ یعنی شما نمی توانید برای شخص دیگری نوبت بگیرید و یا دو نوبت رزرو کنید. شما فقط می توانید یک نوبت را رزرو کنید پس به شخص دیگری برای دریافت نوبت قول ندهید.

3.حتما ده الی ۱۵ دقیقه قبل از اینکه نوبت شما شود در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشید. زیرا در صورت تاخیر نوبت شما به صورت خودکار توسط سیستم لغو شده و باید مجددا از سامانه نوبت دهی تعوض پلاک نوبت بگیرید.

 1. اگر کد ملی شما ثبت شده است و شما صاحب خودرو هستید، فقط شما می توانید وارد مرکز شوید و شخصی غیر از شما نمی تواند وارد شود. زیرا تمامی اطلاعات کنترل می شود و اگر اطلاعات داده شده با شخص مراجعه کننده یکی نباشد، اجازه ورود داده نخواهد شد و در نهایت نوبت شما نیز باطل می شود.
 2. زمانی که نوبتی را رزرو کنید و سر ساعت مشخص شده نوبت در مرکز حضور نداشته باشید، نوبت شما باطل می شود و حتی این باطل شدن باعث ایجاد محدودیت هایی برای شما در نوبت گرفتن های بعدی خواهد شد. پیشنهاد می شود اگر متوجه شدید که نمی توانید سر ساعت مشخص شده به مرکز تعویض پلاک بروید، حتما نوبت خود را باطل کنید تا در آینده با محدودیت ها مواجه نشوید.

مراحلی که باید برای تعویض پلاک خودروی خود بگذرانید

 1. در مرحله اول شما باید قبضی را دریافت کنید؛ این قبض هنگام وارد شدن به پارکینگ، به شما داده خواهد شد که بر روی آن برخی از اطلاعات مربوط به نوبت و خودروی شما خواهد بود.
 2. در مرحله دوم شما باید با توجه به قبضی که دریافت کردید، به باجه مشخص شده مراجعه کنید. دقت کنید که در این مرحله شما باید تمامی مدارک مربوطه را به باجه تعیین شده تحویل دهید و وجود نقص در یکی از مدارک موجب عقب افتادن کار شما می شود.
 3. در مرحله سوم شما باید از باجه مربوطه با توجه به مدارکی که ارایه کرده اید، یک فرم مربوط به بازدید فنی خودرو دریافت کنید. در این فرم اطلاعات مربوط به بازدید از خودروی شما قرار گرفته است.
 4. در مرحله چهارم خودرو توسط کارشناسان بازدید خواهد شد و اگر تمامی استاندارد ها را داشت، فرمی مربوط به اصالت خودرو توسط همان کارشناس تکمیل خواهد شد.
 5. در مرحله پنجم اگر جریمه های خودروی خود را تا کنون پرداخت نکرده باشید، باید فرمی با عنوان مفاصا حساب را تکمیل کنید.
 6. در این مرحله شما باید تمامی هزینه را توسط دستگاه کارتخوان پرداخت نمایید.
 7. در مرحله هفتم شما به باجه مشخص شده مراجعه می کنید و فرمی مربوط به تاییدیه نقل و انتقال سند خودرو را دریافت می کنید.
 8. در این مرحله شما باید به محل فک پلاک خودرو بروید تا پلاک قدیمی خودروی شما فک پلاک شود.
 9. اکنون پلاک قدیمی خودرو را به انبار تحویل دهید تا بتوانید پلاک جدید مربوط به خودروی خودتان را دریافت نمایید.
 10. پلاک را به محل نصب پلاک ببرید تا افراد مربوط به نصب پلاک، آن را بر روی خودروی شما نصب نمایند.
 11. حال قبضی را که در مرحله اول دریافت کردید، تحویل دهید و از مرکز خارج شوید.
 12. شما باید هزینه ای تقریبا 50 هزار تومانی را به دلیل نقل و انتقال خودرو پرداخت نمایید.

توجه داشته باشید که حتما با خود یک کارت بانکی که موجودی داشته باشد، ببرید. زیرا تمامی پرداخت ها توسط کارت بانکی و کارتخوان انجام می شود و به هیچ عنوان پول نقد کاربردی نخواهد داشت.

کارشناسی خودرو

جمع بندی نهایی

سعی کنید تمامی نکاتی که مربوط به نوبت دهی تعویض پلاک گفته شد را رعایت کنید و آن ها را به یاد داشته باشید.

حتما از کامل بودن مدارک تعویض پلاک مطمئن باشید؛ زیرا اگر در یکی از آن مشکلی وجود داشت، نه تنها نمی توانید تعویض پلاک انجام دهید، بلکه نوبت شما لغو خواهد شد و اگر بخواهید در روز های بعد نوبت بگیرید، با محدودیت های زیادی مواجه خواهید شد.

پیشنهاد می شود به هیچ عنوان پول نقد با خود حمل نکنید و حتما کارت بانکی که در آن موجودی لازم داشته باشد را ببرید. تکرار می کنیم که تمامی مراحل پرداخت وجوه توسط کارت بانکی امکان پذیر است و پول نقد پذیرفته نمی شود. حتما کارت بانکی با خود داشته باشید و پول نقد نیز نبرید.

اگر نمی توانید در زمانی که هنگام نوبت دهی مشخص شده است، به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید، حتما با مراجعه به همان سایت و وارد شدن به حساب کاربردی خود، نوبت گرفته شده را لغو نمایید تا در آینده دچار محدودیت های مربوط به تعویض پلاک و نوبت دهی نشوید.

شما نمی توانید بیشتر از یک نوبت را رزرو کنید، پس به هیچ شخصی قول رزرو نوبت را ندهید زیرا به هیچ عنوان این امکان را ندارید که بیشتر از یک نوبت رزرو کنید.

به زمان دقت زیادی داشته باشید؛ اگر تاخیر داشته باشید نوبت شما به صورت خودکار توسط سیستم ها لغو خواهد شد. پس سعی کنید قبل از زمان نوبت در مرکز تعویض پلاک حاضر شوید تا تاخیر های چند دقیقه ای برای شما پیش نیاید و نوبت شما باطل نشود.

اگر خودرو مربوط به شماست و اطلاعات خودتان را هنگام رزرو نوبت ثبت کرده اید، حتما خودتان در مرکز حضور داشته باشید و شخص دیگری را جای خود نفرستید. زیرا تمامی اطلاعات بررسی می شود و اگر اطلاعات داده شده با فرد مراجعه کننده مطابقت نداشته باشد، نوبت باطل می شود و نمی توانید کار های مربوط به تعویض پلاک خودرو را انجام دهید.

تمامی نکاتی که گفته شد را جدی بگیرید و آن ها را با دقت مطالعه کنید تا زمان مراجعه به مرکز تعویض پلاک مشکلی نداشته باشید. سعی کنید مراحلی که برای گرفتن نوبت در سایت راهور طی می کنید را با دقت پشت سر بگذارید تا دچار مشکل نشوید.